Często zadawane pytania
Pokrywa: W przypadku pokryw w wersji szczelnej wykonanych ze stali węglowej lub stali nierdzewnej korytopokrywa jest szczelnea. W przypadku pełnych pokryw aluminiowych (np BVA) blachę dna korytapokrywy ze względów technicznych(wypaczenie) spawa się jedynie punktowo. Dlatego ważnym jest, by wykonać szczelne wypełnienie betonembardzo istotne jest by bardzo dokładnie wypełnić pokrywę betonem (beton wywibrować, dobrze zagęścić) w celu uzyskania optymalnej wodoszczelności.
Rama: W przypadku typów wodoszczelnych należy zwrócić szczególną uwagę na szczelne połączenie (wypełnienie) materiału posadzki z zewnętrzną krawędzią ramy (zastosować beton z dodatkiem uszczelniającym). Podczas montażu włazów w miejscach o szczególnych wymaganiach pod względem wodoszczelności prosimy o uprzednią konsultację z nami.
W przypadku bezpośredniego montażu w podłogach przemysłowych należ pamiętać, że te podlegają naprężeniom użytkowym. Z tego powodu po zewnętrznej stronie ramy należy zastosować elastyczne opaski dystansowe (o grubości min. 10 mm), które usuwa się po stwardnięciu. Powstałą szczelinę należy wypełnić elastycznym materiałem.
Tak. Nie stanowi to problemu, wystarczy wokół okrągłego otworu wykonać kwadratowy betonowy wieniec, który odpowiada co najmniej wymiarom zewnętrznym pokrywy włazowej.

Zastosowane przez nas uszczelki EPDM przy właściwym użytkowaniu cechuje bardzo długa żywotność. Jednakże, jeżeli wodoszczelność stanowi w danym przypadku bardzo ważne kryterium prosimy o traktowanie uszczelek jako części ulegającej zużyciu i przeprowadzanie okresowych kontroli.
W przypadku bardzo częstego otwierania i zamykania (np. w przypadku typów z siłownikami gazowymi) lub zanieczyszczeń żywotność uszczelki ulega skróceniu.
Jeżeli uszczelka jest uszkodzona lub straciła elastyczność, należy zamówić nową uszczelkę w HAGO (podając typ pokrywy oraz rozmiar). Uszczelki na wymianę są dostarczane z odpowiednim klejem oraz instrukcją wymiany.

Taki karbowany znacznik posiadają nasze pokrywy ze stali ocynkowanej lub stali nierdzewnej bez zawiasów.
Nasze włazy produkujemy z zachowaniem bardzo małych tolerancji względem wymiarów szczelin. Pokrywę i ramę ustawia się w późniejszym czasie optymalnie raz jeszcze względem siebie (po cynkowaniu lub pasywacji). Aby nie stracić tej optymalnej pozycji również podczas późniejszego użytkowania pokrywy w, ów karb spełnia rolę oznaczenia. W celu zapewnienia optymalnego osadzenia karb pokrywy powinien pokrywać się z karbem ramy! Karbowany znacznik HAGO jest dziś traktowany jako cecha jakości.
W przypadku typów z siłownikami gazowymi fugi silikonowe lub równoważne są wymagane na styku ramy z posadzką. W przypadku wszystkich pozostałych typów fugi silikonowe lub równoważne sązalecane ale nie wymagane.
Pokryw HAGO o normalnej wysokości montażowej pod żadnym pozorem nie należy wypełniać asfaltem (!).
Jeżeli potrzebują państwo powierzchni asfaltowej, prosimy wówczas o zastosowanie pokrywy o wysokości 10 cm (BVH-maxi, BVH-GD-maxi, BVHS 250/400). W takim przypadku pokrywę należy wypełnić ok. 7 cm warstwą betonu, pozostałą część można wypełnić asfaltem.

Jest to bardzo ważna kwestia, ponieważ podana "klasa obciążenia 125 kN" lub "B 125" nie odnosi się ani do obciążenia na metr kwadratowy. Podstawę stanowi tu norma EN 124. Dzieli ona możliwe miejsca montażu włazów rewizyjnych na 6 grup. Grupa 2 obejmuje: chodniki, strefy dla pieszych, powierzchnie parkingowe dla samochodów osobowych oraz parkingi wielopoziomowe dla samochodów osobowych.
Dla tych stref (grupa 2) norma przewiduje montaż włazu rewizyjnego klasy B 125 (klasa obciążenia 125 kN). Włazy rewizyjne pod względem obciążalności klasyfikuje się jako B 125, jeżeli na stanowisku kontrolnym (średnica stempla 25 cm) przy sile do 125 kN nie powstają pęknięcia (w uproszczeniu).
Ta procedura testowa wg EN 124 służy tym samym do klasyfikacji włazów rewizyjnych. Pod żadnym pozorem nie wolno obciążać włazów HAGO podczas normalnego użytkowania podanym obciążeniem kontrolnym.
Norma EN 124 nie podaje bezpośrednio faktycznego możliwego obciążenia kN lub tonach. Jako wartość orientacyjną można jednakże przyjąć, że przez pokrywy HAGO z adnotacją "klasa obciążenia 125 kN", przy pełnym wypełnieniu betonem C 35/45, wolno powoli przejeżdżać przy maksymalny nacisku kół wynoszącym 3 tony (koła pompowane powietrzem). Odpowiada to np. naciskom kół na powierzchniach parkingowych przeznaczonych dla samochodów osobowych.

W takim przypadku obciążalność zmniejsza się w zależności od wysokości i rodzaju okładziny. Pokrywy włazowe HAGO są oczywiście przeznaczone do standardowych obciążeń występują- cych w strefach ruchu pieszego również w przypadku ułożenia na nich płyt, płytek, itp. Grubość okładziny nie może jednakże przekraczać 2 cm (BVA-light, BVA-komfort: maks. 1cm).
Jeżeli w przypadku okładziny z płyt występują szczególne wymagania względem obciążalności (pojazdy, ciężkie maszyny) prosimy o uprzednią konsultację z nami.